חסר רכיב

חביבה לויט (קייצ'אסקי)

חביבה לויט (קייצ'אסקי)
-
15.01.1911 - 04.03.1999

תולדות חיים


חביבה נולדה להוריה זאב ובתיה קייצ'אסקי בעיירה רוז'נקה, פולין.

היה לה אח אחד, חיים-דב. בשנות מלחמת העולם הראשונה גויס האב לצבא הפולני. חביבה למדה בבית ספר יסודי ולאחריו הצטרפה לתנועת "החלוץ". עברה למחנה הכשרה ושם הכירה את זאב לויט. בני הזוג עלו לארץ בשנת 1933 והצטרפו לקיבוץ תל- יוסף. חביבה עבדה בגן הירק. בשנת 1934 נולדה בתה הבכורה נעמי. וב- 1940 הבת השנייה, עינה.

ב-1942 עברו בני המשפחה לקיבוץ גבעת השלושה. חביבה עבדה במשתלה.

בשנת 1946 נולדה הבת הצעירה בתיה.

הוריה של חביבה ואחיה לא הספיקו לעלות לארץ ונספו בשואה.


עם הפילוג בקיבוץ המאוחד ובגבעת השלושה, עברו בני המשפחה לעינת. חביבה המשיכה לעבוד במשתלה. העבודה הייתה קשה אך חביבה קיבלה את הקשיים בהבנה מתוך הרגשת אחריות ושמחת יצירה. קמה מוקדם בבוקר, עסקה בקטיף פרחים, שתילת הצמחים, אריזה ואחסנה וכל עבודה שנדרשה. לא התלוננה על קשיים או אי נוחות. עשתה באהבה גם את כל עבודות משק הבית – כביסה, בישול, תפירה.

היא קיבלה במתנה מכונת תפירה, גזרה ותפרה שמלות לבנותיה. הייתה אם מסורה לבנותיה וקשורה לכל בני המשפחה. בתקופה שנעמי עברה עם בעלה יגאל רז לנצרת, שמרה חביבה על קשר עם משפחתה ונסעה פעמים רבות לבקרם.

כאבה מאד את נפילתו של נכדה משה'לה רז ז"ל במלחמת יום הכיפורים ב-1973.


חביבה עסקה גם בפעילות ציבורית. הייתה חברה בוועדת קליטה, יצרה קשר עם מועמדים לקליטה בעינת ונסעה לבקר אותם ואת משפחותיהם.

לאחר שענף המשתלה נסגר, חביבה עברה לעבוד בעבודות אחרות: בבית החרושת לנעליים עבדה בקו הייצור, בגזירת סרחי עור מגפות שהודבקו על סוליות. כמו כן עבדה במאפייה ובמחסן הבגדים.

היו לה הרבה חברות בעינת. דאגה ועזרה להן בעת הצורך. שמרה על קדושת יום הכיפורים. כשנפרדה מאימה הבטיחה לה כי תצום בימי כיפור ואת ההבטחה הזאת קיימה גם כשהייתה חולה בימיה האחרונים.


זאב לויט נפטר בשנת 1984. בנותיה ושאר בני המשפחה סייעו לחביבה באבלה. למרות בעיות הבריאות והרגשת הבדידות המשיכה לתפקד וביצעה את  כל המוטל עליה בנאמנות. בשנותיה האחרונות, כאשר הרגישה שהיא מתקשה לטפל בעצמה ובסידור ביתה, ביקשה לעבור לחדרי החולים.

חביבה זכתה לראות 8 נכדים ו-12 נינים.

נפטרה בגיל 88. נקברה בעינת.  

 

יהי זכרה ברוך.

 

נעמי רז (לויט)

 

חסר רכיב